| Maximum intensity | 10 A |
| Fastening method | From the front |
| No. of AUX NO contacts | 1 |
| No. of AUX NC contacts | 1 |
| Contactor accessory | Auxiliary contacts |
| Minimum temperature (use) | -5 °C |
| Max. temperature (use) | 60 °C |
| Type of equipment | Rotary kiln, Ovens |
| Component manufacturer | SCHNEIDER |
| Compatibility | GUYON, PAVAILLER |