| Power supply | 24 V |
| Fastening method | Screw-on, On track |
| Circuit breaker - contactor range | LC1D |
| Max. motor power 400V | 5500 W |
| No. of AUX NO contacts | 1 |
| No. of AUX NC contacts | 1 |
| AC3 (motor load) | 12 A |
| Contactor type | Resistive load, Engine |
| Nb of poles | 3 |
| Width | 45 mm |
| Height | 77 mm |
| Internal diameter | 86 mm |
| Minimum temperature (use) | -40 °C |
| Max. temperature (use) | 60 °C |
| IP protection | 20 |
| Type of equipment | Hearth furnace, Ovens |
| Component manufacturer | SCHNEIDER |
| Compatibility | POLIN |