The website requires your browser to enable cookies in order to login.
Please enable cookies and reload this page.
| Power supply | 24 V |
| Fastening method | Screw-on, On track |
| Circuit breaker - contactor range | LC1D |
| Max. motor power 400V | 4000 W |
| No. of AUX NO contacts | 1 |
| No. of AUX NC contacts | 1 |
| AC3 (motor load) | 9 A |
| Contactor type | Resistive load, Engine |
| Nb of poles | 3 |
| Width | 45 mm |
| Height | 77 mm |
| Internal diameter | 86 mm |
| Minimum temperature (use) | -40 °C |
| Max. temperature (use) | 60 °C |
| IP protection | 20 |
| Type of equipment | Hearth furnace, Ovens, Ventilated oven, Dishwashers, Battery washer, Hooded dishwasher, Object washer, Spiral mixer |
| Component manufacturer | SCHNEIDER |
| Compatibility | BONNET, CAPIC, CAPLAIN, COLGED, ELETTROBAR, ELFRAMO, LAMBER, POLIN, SALVA, THIRODE |




