| Type of probe | NTC, PTC |
| Nb of contacts | 2 |
| including inverters | 1 |
| including NO | 1 |
| Regulator operation | Hot AND Cold |
| Nb of probes | 1 |
| To | 16 et 8A |
| Options | Buzzer |
| Ergonomics | Tactile |
| Min. temperature | -50 °C |
| Max. temperature | 150 °C |
| Power supply | 12 Vac, 24 Vac |
| Connections | Screw terminal block |
| Assembly cut-out | 71*29 mm |
| Width | 75 mm |
| Height | 32 mm |
| Internal diameter | 59 mm |
| IP protection | 65 |
| Type of equipment | Dishwashers |
| Component manufacturer | EVCO |
| Compatibility | ELFRAMO |