The website requires your browser to enable cookies in order to login.
Please enable cookies and reload this page.
| Power supply | 230 V |
| Fastening method | Screw-on, On track |
| Circuit breaker - contactor range | BG |
| Max. motor power 400V | 5700 W |
| No. of AUX NC contacts | 1 |
| AC3 (motor load) | 12 A |
| Contactor type | Resistive load, Engine |
| Nb of poles | 3 |
| Width | 44 mm |
| Height | 58 mm |
| Internal diameter | 53 mm |
| Minimum temperature (use) | -40 °C |
| Max. temperature (use) | 60 °C |
| Type of equipment | Convection oven, Furnaces, Ovens, Deep fryers, Grills, Kettles, Snack plates, Jumpers |
| Component manufacturer | LOVATO |
| Compatibility | COLGED, ELETTROBAR, HOBART, MBM |




