| Type of probe | NTC, PTC |
| Nb of contacts | 3 |
| including inverters | 1 |
| including NO | 2 |
| Regulator operation | Cold |
| Nb of probes | 2 |
| To | 5| 8 et 16A |
| Options | Buzzer |
| Ergonomics | Tactile |
| Min. temperature | -50 °C |
| Max. temperature | 150 °C |
| Power supply | 230 V |
| Connections | Screw terminal block |
| Assembly cut-out | 71*29 mm |
| Width | 75 mm |
| Height | 32 mm |
| Internal diameter | 59 mm |
| IP protection | 65 |
| Component manufacturer | EVCO |