The website requires your browser to enable cookies in order to login.
Please enable cookies and reload this page.
| Nb of contacts | 1 |
| including inverters | 1 |
| Connections | 6,35 mm lugs |
| Maximum intensity | 16 A |
| Fastening method | By body |
| Fixing center distance(s) | 22,10 |
| Limit switch series | Other |
| Actuator type | Without |
| Abrupt break | YES |
| Width | 10 mm |
| Height | 16 mm |
| Internal diameter | 28 mm |
| Minimum temperature (use) | -60 °C |
| Max. temperature (use) | 125 °C |
| IP protection | 40 |
| Type of equipment | Cutter, Convection oven, Ovens, Ice machines, Microwave, Mixer |
| Component manufacturer | CROUZET |
| Compatibility | ARISTARCO, BERKEL, COLGED, COOKMAX, DIHR, ELETTROBAR, FAGOR, FALCON, ITV, KROMO, MBM, OMAS, ROBOTCOUPE, SIRMAN |












