The website requires your browser to enable cookies in order to login.
Please enable cookies and reload this page.
| Power supply | 230 V |
| Fastening method | Screw-on, On track |
| Circuit breaker - contactor range | Sirius 3 RT |
| Max. motor power 400V | 4000 W |
| No. of AUX NO contacts | 1 |
| AC3 (motor load) | 9 A |
| AC1 (resistive load) | 22 A |
| Contactor type | Resistive load, Engine |
| Nb of poles | 4 |
| Width | 45 mm |
| Height | 58 mm |
| Internal diameter | 73 mm |
| Minimum temperature (use) | -25 °C |
| Max. temperature (use) | 60 °C |
| IP protection | 20 |
| Type of equipment | Dishwashers, Battery washer, Hooded dishwasher, Object washer, Glass washer |
| Component manufacturer | SIEMENS |
| Compatibility | ANGELO PO, BARTSCHER, BONNET, COLGED, ELETTROBAR, HOBART, MBM, THIRODE |










