The website requires your browser to enable cookies in order to login.
Please enable cookies and reload this page.
| Power supply | 230 V |
| Fastening method | Screw-on, On track |
| Circuit breaker - contactor range | BF |
| Max. motor power 400V | 4200 W |
| No. of AUX NO contacts | 1 |
| AC3 (motor load) | 9 A |
| Contactor type | Resistive load, Engine |
| Nb of poles | 3 |
| Width | 45 mm |
| Height | 81 mm |
| Internal diameter | 81 mm |
| Minimum temperature (use) | -50 °C |
| Max. temperature (use) | 70 °C |
| Type of equipment | Convection oven, Ovens, Deep fryers, Dishwashers, Battery washer, Hooded dishwasher, Object washer, Glass washer, Kettles, Snack plates, Jumpers |
| Component manufacturer | LOVATO |
| Compatibility | CAPLAIN, COLGED, TROLUX, ELETTROBAR, FAGOR, GIORIK, HOBART, MBM, MEIKO, OEM, ZANUSSI |










