| RPM (50 Hz) | 1500 |
| Engine mounting | B14 (tapped hole flange) |
| Tree | ø24*50 mm |
| Tree tip | Clavette 8mm |
| Key | 8 |
| Power supply | 230-400 V, 400 V |
| Power (W) | 1500 W |
| Connections | Terminal box |
| 50 Hz | YES |
| Nb of poles | 4 |
| No. of gears | 1 |
| Minimum temperature (use) | -40 °C |
| Max. temperature (use) | 40 °C |
| IP protection | 55 |