| Nb of contacts | 2 |
| including inverters | 2 |
| Timer type | Electrical |
| Time range | 10 h, 10 min, 10 s, 120 h, 120 min, 120 s, 12 h, 12 min, 12 s, 1 h, 1 min, 1 s, 240 h, 240 min, 240 s, 24 h, 24 min, 24 s, 30 h, 30 min, 30 s, 3 h, 3 min, 3 s, 60 h, 60 min, 60 s, 6 h, 6 min, 6 s, Base 1, Base 12, Base 3, Base 6 |
| Power reserve | YES |
| Timer modes | A, Bt, C, L, M, N, Nc, Sr, St, Tt |
| Power supply | 110 V, 230 V, 24 Vac, 24 Vdc |
| Connections | 8-pin base |
| Maximum intensity | 10 A |
| Fastening method | Recessed |
| Assembly cut-out | 45*45 mm |
| Width | 48 mm |
| Height | 48 mm |
| Internal diameter | 84 mm |
| Component manufacturer | CDC |