The website requires your browser to enable cookies in order to login.
Please enable cookies and reload this page.

| Nb of contacts | 2 |
| including inverters | 2 |
| Timer type | Electrical |
| Time range | 0,5 s, 100 h, 10 h, 10 min, 10 s, 1 h, 1 min, 1 s, 30 min, 30 s, 50 h, 5 h, 5 min, 5 s, 60 min, 60 s, Base 1 |
| Timer modes | A, B, C, D, E, F |
| Power supply | 110 V, 120 V, 12 Vdc, 130 V, 230 V, 24 Vac, 24 Vdc, 28 Vac, 28 Vdc, 30 Vac, 42 Vdc |
| Connections | 8-pin base |
| Maximum intensity | 10 A |
| Fastening method | Recessed |
| Assembly cut-out | 45*45 mm |
| Width | 48 mm |
| Height | 48 mm |
| Internal diameter | 85 mm |
| Component manufacturer | CDC |






